Żelazną regułą podczas nauki języka jest zasada, POWTARZAJ jak najczęściej. Najgorsze co można zrobić to przestać interesować się językiem. Trzeba mieć z nim kontakt – słuchać, pisać i oczywiście mówić. Bardzo dobrym sposobem na utrzymanie Waszego poziomu jest oglądanie seriali. Możecie wybrać wersję z angielskimi napisami lub po prostu dajcie odpocząć lektorowi i wsłuchajcie się w oryginalną wersję.

Ważnym elementem są kryteria wyboru serialu. Powinno to być coś, co lubimy. Nie od dziś wiadomo, że nauka rozwijająca nasze zainteresowania, która dodatkowo może być dobrą zabawą, jest bardzo skuteczna. A gdyby tak wrócić do serialu, który już znamy i dobrze nam się oglądało? Nie musimy wtedy już ułatwiać sobie życia i możemy wyłączyć zarówno polskie napisy, jak i lektora. Nie jest też nowością, że na początek powinniśmy wybrać coś prostego w odbiorze. Może to być nawet bajka dla dzieci. Takie historie nie mają skomplikowanej fabuły ani wyszukanego słownictwa. Doskonale sprawdzą się na początku naszej drogi z językiem.

Przedstawimy Wam kilka sprawdzonych seriali, które pomogą Wam oswoić się z przeróżnymi strukturami, wymową, czy słownictwem w języku angielskim.

  • Friends (Przyjaciele)

O serialu tym słyszał każdy. Przestał być emitowany w 2004 roku, ale wciąż bawi miliony widzów. Do obejrzenia macie 10 sezonów, a języka możecie uczyć się od 6 głównych bohaterów, jakimi są: Ross, Rachel, Joey, Chandler oraz Monica i Phoebe. Serial nie tylko bawi, ale pozwala również zetknąć się z codziennym językiem Amerykanów. Nauczymy się nieformalnych zwrotów i mnóstwa przydatnych wyrażeń.

  • Gilmore Girls (Kochane kłopoty)

Ta produkcja również nie należy do najnowszych. Jest to jednak serial, który skradł serca wielu widzom. Bohaterzy są w różnym wieku, od dorastającej córki, po jej rodziców, a nawet dziadków. Ogląda się przyjemnie i dużo można się nauczyć, bo wszystkie poruszane kwestie są aktualne do dzisiaj.

  • The Crown

Interesujesz się życiem brytyjskiej rodziny królewskiej? Chcesz dowiedzieć się jak żyła Królowa Elżbieta w młodości? Jak poradziła sobie z koronacją i czy we wczesnych latach panowania zawsze była pewna swoich decyzji? Jeśli dodatkowo lubisz brytyjski akcent i Anglię, to serial idealny do nauki.

  • Suits/ W garniturach

Popularna nowojorska kancelaria zatrudnia uzdolnionego chłopaka. Niestety nie skończył on prawa. Jak długo uda mu się zachować sekret? Czy współpracownicy i klienci się dowiedzą? Ciekawy serial, oczywiście przeważa język prawniczy.

  • How I Met Your Mother/ Jak poznałem waszą matkę

Jeśli Przyjaciele się dla was przedawniły to mamy dla Was ratunek. Serial o podobnej fabule – również przedstawia perypetie grupki przyjaciół mieszkających w Nowym Jorku – jednak przez to, że jest nowszy, problemy w nim przedstawiane i realia są nam bliższe.

 

Mamy nadzieję, że wybierzecie coś dla siebie. Pamiętajcie, że oglądanie seriali wzbogaca Wasze słownictwo i zapewnia Wam kontakt z językiem obcym. Jeśli macie problemy z samodyscypliną lub oglądanie seriali Wam nie wystarcza, zapraszamy na lekcje do naszego Centrum Języków Obcych Filos Logos 🙂

Zachęcamy także do podzielenia się z nami Waszymi ulubionymi serialami.