Król, kolor pomarańczowy i wielka feta, czyli 27 kwietnia w Holandii




Dzień Króla, zwany Koningsdag to jedno z bardziej popularnych świąt państwowych. A skąd się wziął i co wspólnego ma z nim pewna mała księżniczka? O tym w dzisiejszym wpisie.

Wszystko zaczęło się dokładnie 31 sierpnia 1885 roku. W tym roku z inicjatywy Unii Liberalnej rozpoczęto publiczne świętowanie urodzin małej księżniczki Wilhelminy. Miało to na celu zjednoczenie społeczeństwa przy wspólnej zabawie podczas tzw. Prinsessedag. Gdy Wilhelmina stała się dorosłą kobietą, zmieniono nazwę święta na „Dzień Królowej”, co kultywowane było przez wiele lat przez kolejne władczynie. Dopiero gdy 2013 roku ówczesna królowa abdykowała, a władzę objął jej syn Wilhelm Aleksander, nastąpiła niewielka zmiana — święto przełożono na 27 kwietnia.

W pomarańczowych barwach

Tak, jak w przypadku Dnia Świętego Patryka, Święto Króla ma swój kolor przewodni — pomarańczowy. Dlaczego akurat ta barwa? To proste, pomarańczowy jest kolorem obecnie panującej rodziny królewskiej i tym samym nieoficjalnie uznaje się go za barwę narodową Holandii. Uczestnicy obchodów zakładają na siebie w tym dniu rzeczy w tym kolorze, jedzą duże ilości pomarańczowego jedzenia (np. ciasta) i popijają je sokiem z pomarańczy lub likierem pomarańczowym zwanym oranjebitter.

Bez podatków

Wielu Holendrów ma w ten dzień wolne od pracy. Jest również dzień wolnego handlu i co ciekawe, w tym jednym dniu w roku każdy mieszkaniec Holandii może na ulicy sprzedawać wszystko bez specjalnego zezwolenia i płacenia podatku. Dzięki temu miliony mieszkańców tego dnia ustawia małe stragany i sprzedaje rzeczy, które zalegają im w szafach.

Ciekawostką jest fakt, że Święto Króla obchodzone jest w różne dni tygodnia, jednak nigdy w niedzielę. W przypadku gdy 27 dzień kwietnia ma wypaść w niedzielę, święto zostanie po prostu przesunięte o jeden dzień do tyłu, czyli na sobotę 26 kwietnia.

Dzień Króla jest na tyle popularny, że wielu turystów przyjeżdża właśnie wtedy do Holandii i wspólnie z mieszkańcami celebruje ten uroczysty dzień. A Wy byliście kiedyś w Holandii podczas Koningsdag? Może macie jakieś zdjęcia? Pochwalcie się!